ایتالیا، یکی از پربازدیدترین کشورهای اروپاست، از غذا گرفته تا مد و فرهنگ، چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن در این چکمه پاشنه بلند وجود دارد.

ایتالیا شبه جزیره ای چکمه ای شکل است که از جنوب اروپا به دریای آدریاتیک، دریای مدیترانه و دیگر آب ها سرازیر می شود. موقعیت مکانی آن نقش مهمی در تاریخ آن داشته است.

دریا ایتالیا را احاطه کرده است و کوه ها از داخل کشور عبور می کنند و آن را به مناطقی تقسیم می کنند. رشته کوه های آلپ از بالای کشور می گذرد و با دریاچه های طولانی و نازک یخی پوشیده شده است. از انتهای غربی رشته کوه های آلپ، کوه های آپنین به سمت جنوب در سراسر شبه جزیره کشیده شده اند.

غرب آپنین تپه‌های جنگلی است که بسیاری از شهرهای تاریخی ایتالیا از جمله رم را در خود جای داده است. در جنوب، مناطق ساحلی گرم و خشک و دشت های حاصلخیز وجود دارد که در آن زیتون، بادام و انجیر کشت می شود.

 

مردم و فرهنگ در ایتالیا

فرهنگ ایتالیایی ادغام هزاران سال میراث و سنت است که ریشه های آن به امپراتوری روم باستان و فراتر از آن بازمی گردد. فرهنگ ایتالیایی غرق در هنر، خانواده، معماری، موسیقی و غذا است. خانه امپراتوری روم و شخصیت‌های افسانه‌ای آن مانند ژولیوس سزا و نرون، همچنین مرکز اصلی رنسانس و زادگاه فاشیسم در زمان بنیتو موسولینی بود. فرهنگ در شبه جزیره ایتالیا برای قرن ها شکوفا شده است.

از زمان ظهور امپراتوری روم، هنر، معماری و فرهنگ ایتالیایی در سراسر جهان نفوذ داشته است. از نقاشان مشهور ایتالیایی می توان به لئوناردو داوینچی و میکل آنژ اشاره کرد. ایتالیا همچنین در قلب کلیسای کاتولیک قرار دارد که از شهر واتیکان اداره می شود، یک ایالت شهری که توسط رم احاطه شده است.

خانواده در مرکز جامعه ایتالیا قرار دارد. جوانان اغلب تا 30 سالگی در خانه بهمراه والدینشان زندگی می کنند، حتی اگر شغلی داشته باشند.

 

طبیعت ایتالیا

برای 22 قرن، ایتالیایی ها و اجدادشان در مزارع کار می کردند، دام ها را چرا می بردند و حیوانات وحشی را شکار می کردند. اما اکنون جنگل هایی که زمانی مناطق وسیعی را پوشانده بودند از بین رفته است. اما مکان‌های دورافتاده این کشور و بسیاری از پارک‌های ملی هنوز هم مناطق وحشی عمدتاً دست نخورده است.

دامنه های پایینی کوه های آلپ ایتالیا پوشیده از جنگل است. در بالای این جنگل‌ها مراتع وجود دارد که در فصل بهار با گل‌های وحشی سازگار شده زیباتر می‌شوند.  

 

جمعیت ایتالیا

طبق گزارش موسسه ملی آمار ایتالیا، از اول ژانویه 2020 حدود 59.6 میلیون نفر را در خود جای داده است. عرب های شمال آفریقا، ایتالیایی-آلبانیایی، آلبانیایی، آلمانی، اتریشی و برخی دیگر از گروه های اروپایی دیگر جمعیت  ایتالیا را شامل می شود. کشورهای هم مرز فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی در شمال فرهنگ ایتالیایی را تحت تأثیر قرار داده اند، همچنین جزایر مدیترانه ای ساردینیا و سیسیل و ساردینیا.

 

زبان های ایتالیا

زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. حدود 93 درصد از جمعیت ایتالیا به زبان مادری ایتالیایی صحبت می کنند. تعدادی از لهجه‌های این زبان در این کشور صحبت می‌شود، از جمله ساردینی، فریولی، ناپلی، سیسیلی، لیگوریایی، پیمونتی، ونیزی و کالابریایی. میلانی نیز در میلان صحبت می شود. زبان‌های دیگری که توسط ایتالیایی‌های بومی صحبت می‌شود عبارتند از آلبانیایی، باواریا، کاتالان، سیمبریا، کورسی، کرواتی، فرانسوی، آلمانی، یونانی، اسلوونیایی و والسر.

 

زندگی خانوادگی در ایتالیا

خانواده یک ارزش بسیار مهم در فرهنگ ایتالیایی است. همبستگی خانوادگی آنها بر خانواده گسترده متمرکز است.

ایتالیایی ها جلسات خانوادگی مکرر دارند و از گذراندن وقت با اعضای خانواده خود لذت می برند. کودکان طوری تربیت می شوند که در بزرگسالی به خانواده نزدیک بمانند و خانواده آینده خود را در شبکه بزرگتر بگنجانند.

البته ساختار خانواده در طول 60 سال گذشته تا حدودی تغییر کرده است.

 

دین در ایتالیا

مذهب اصلی در ایتالیا کاتولیک رومی است. البته تعجب آور نیست، زیرا شهر واتیکان، واقع در قلب رم، مرکز مذهب کاتولیک رومی و محل اقامت پاپ است. کاتولیک‌های رومی و سایر مسیحیان 80 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اگرچه تنها یک سوم آن‌ها کاتولیک هستند. این کشور همچنین دارای جامعه مهاجر مسلمان در حال رشد است.

 

 هنر و معماری در ایتالیا

ایتالیا باعث ایجاد تعدادی از سبک های معماری از جمله رومی کلاسیک، رنسانس، باروک و نئوکلاسیک شده است. ایتالیا خانه برخی از معروف ترین سازه های جهان از جمله کولوسئوم و برج کج پیزا است. مفهوم باسیلیکا (که در ابتدا برای توصیف ساختمان دادگاه عمومی باز استفاده می شد و به معنای یک مکان زیارتی کاتولیک ها تکامل یافت) در ایتالیا متولد شد.

فلورانس، ونیز و رم موزه های بسیاری را در خود جای داده اند، اما هنر را می توان در کلیساها و ساختمان های عمومی مشاهده کرد. قابل توجه ترین سقف کلیسای سیستین واتیکان است که توسط میکل آنژ بین سال های 1508 و 1512 نقاشی شده است.

 

غذای ایتالیایی

غذاهای ایتالیایی بر فرهنگ غذایی در سرتاسر جهان تأثیر گذاشته است و بسیاری به آن به عنوان نوعی هنر نگاه می کنند. شراب، پنیر و پاستا بخش مهمی از وعده های غذایی ایتالیایی هستند. پاستا در طیف گسترده ای از اشکال، عرض و طول، از جمله اشکال رایج مانند پنه، اسپاگتی، لینگوئین، فوسیلی و لازانیا وجود دارد

برای ایتالیایی ها، غذا فقط یک غذا نیست، بلکه زندگی است. بعبارتی گردهمایی های خانوادگی اغلب حول محور غذا متمرکز است.

هیچ منطقه ای از ایتالیا مانند منطقه بعدی غذا نمی خورد. به عنوان مثال، بیشتر غذاهایی که آمریکایی‌ها آن را ایتالیایی می‌دانند، مانند پیتزا، از مرکز ایتالیا می‌آیند. در شمال ایتالیا، ماهی، سیب زمینی، برنج، سوسیس، گوشت خوک و انواع مختلف پنیر رایج ترین مواد تشکیل دهنده وعده های غذایی هستند. غذاهای پاستا با گوجه فرنگی مانند بسیاری از انواع ماکارونی شکم پر، پولنتا و ریزوتو محبوب هستند. در جنوب، گوجه فرنگی بر غذاها غالب است و آنها را یا به صورت تازه سرو می کنند یا به صورت سس پخته می شوند. غذاهای جنوبی همچنین شامل کپر، فلفل، زیتون و روغن زیتون، سیر، کنگر فرنگی، بادمجان و پنیر ریکوتا است.

شراب همچنین بخش بزرگی از فرهنگ ایتالیایی است و این کشور خانه برخی از مشهورترین تاکستان های جهان است.

 

مد ایتالیایی

ایتالیا خانه تعدادی از خانه های مد مشهور جهان از جمله آرمانی، گوچی، بنتون، ورساچه و پرادا است و کشوری است که مد و استایل را بسیار جدی می گیرند.

طراحان خودرو و اثاثیه منزل ایتالیایی به همان اندازه که شناخته شده اند، از طراحان لباس و لوازم جانبی مانند گوچی، فندی، کرزیا، فراگامو، پوچی، والنتینو، پرادا، آرمانی، ورساچه، فرره و دولچه پیشی نگرفته اند.

 

شهرهای ایتالیا

 شهرهای ایتالیا ترکیبی فریبنده از مناظر، مکان‌های تاریخی و باستانی، موزه‌ها و البته غذاهای عالی و محیط را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، شهرهای بزرگ ایتالیا به راحتی با قطار قابل بازدید هستند.

مدت زمانی که در ایتالیا دارید احتمالاً تعیین می کند که چند مکان می توانید در آنجا بازدید کنید. بسیاری از گردشگران سفرهای کلاسیک رم، فلورانس و ونیز را انتخاب می کنند، شاید با یک سفر جانبی از طریق توسکانی. با این حال مکان‌های بسیار خوبی برای کشف در ایتالیا وجود دارد که به سختی می‌توان فهرستی از «بهترین» شهرها را محدود انتخاب کرد.

ناگفته نماند، ایتالیا بیش از هر کشور دیگری میراث جهانی یونسکو دارد.

 

شهر رم:

رم پایتخت ایتالیا، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای بزرگ جهان و مورد علاقه بازدیدکنندگانی است که برای دیدن بناهای تاریخی و آثار هنری بزرگ آن و همچنین لذت بردن از دولچه ویتا یا «زندگی شیرین» شهر به آنجا می‌روند. رم تنوع خیره کننده ای از مناظر و تجربیات را ارائه می دهد. در هر قدمی، بناهای باستانی، کلیساهای پرآذین قرون وسطایی و باروک، فواره‌های زیبا، موزه‌های پر از هنر، و کاخ‌های دوره رنسانس را خواهید دید. کولوسئوم باستانی یکی از نمادین‌ترین مکان‌های جهان است و رم مدرن شهری شلوغ و پرجنب‌وجوش است و رستوران‌ها و تفریحات شبانه عالی دارد. میدان سنت پیتر و شهر واتیکان نیز هنگام حضور در رم به راحتی قابل بازدید هستند.

 

شهر ونیز:

برخلاف هر جای دیگری در جهان، ونیز شهری منحصر به فرد است که بر روی آب در وسط یک تالاب ساخته شده است. ونیز یکی از زیباترین و رمانتیک ترین شهرهای ایتالیا و همچنین یکی از محبوب ترین شهرهای ایتالیا برای بازدیدکنندگان است. قلب ونیز Piazza San Marco با کلیسای باشکوهش، کلیسای سنت مارکو است. موزه‌ها، کاخ‌ها و کلیساهای متعددی برای بازدید وجود دارد، و سرگردانی در امتداد کانال‌های ونیز و گم شدن در پیچ و خم خیابان‌های باریک آن همیشه مسحورکننده است. ونیز در شمال شرقی ایتالیا قرار دارد و از نظر تاریخی پلی بین شرق و غرب بوده است. معماری آن حس بیزانسی را حفظ می کند که واقعاً در هیچ جای ایتالیا یافت نمی شود.

 

شهر فلورانس

فلورانس یکی از مهم ترین مراکز معماری و هنر ایتالیا در دوره رنسانس است. Duomo و Baptistery آن با شکوه است. فلورانس دارای چندین موزه عالی با بسیاری از نقاشی ها و مجسمه های معروف، از جمله "دیوید" میکل آنژ و "تولد زهره" بوتیچلی است. همچنین قصرها و باغ های مدیچی نیز وجود دارد. فلورانس در منطقه توسکانی قرار دارد و دروازه ای برای کاوش در شهرها و حومه های کوچکتر توسکانی است.

 

 کاخ سلطنتی میلان، ایتالیا

میلان، یکی از ثروتمندترین شهرهای اروپا، به خاطر فروشگاه ها، گالری ها و رستوران های شیک معروف است و سرعت زندگی سریع تری نسبت به اکثر شهرهای ایتالیا دارد. همچنین دارای میراث هنری و فرهنگی غنی است Duomo گوتیک آن، با نمای مرمری زیبای آن، باشکوه است. تابلوی شام آخر داوینچی یکی از برترین جاذبه های میلان و لا اسکالا یکی از معروف ترین خانه های اپرای جهان است.

 

 کلیسای جامع باستانی در ناپل

ناپل یکی از پر جنب و جوش ترین شهرهای ایتالیاست. این شهر در ساحل جنوب رم قرار دارد و مهمترین شهر در جنوب ایتالیا است. ناپل بیشتر ویژگی باروک خود را حفظ کرده و نقطه شروعی برای سفر به پمپئی، هرکولانیوم و ساحل آمالفی است. گنجینه های تاریخی و هنری بسیاری را در خود جای داده است و به خاطر پیتزا و دسرهایش معروف است!

 

بولونیا، ایتالیا

بولونیا به خاطر زیبایی، ثروت، آشپزی شناخته شده است. خیابان‌های مسطح آن با طاق‌هایی پوشیده شده‌اند که آن را به شهری مناسب برای پیاده‌روی در هر نوع آب و هوایی تبدیل می‌کند. این شهر یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا را دارد. یک مرکز قرون وسطایی زیبا، و چندین میدان جذاب. بولونیا بزرگترین شهر در منطقه امیلیا رومانیا در شمال ایتالیا است و میدان ماگیوره آن یکی از بزرگترین میادین اروپا است. حتی در بین ایتالیایی ها، آن را پایتخت آشپزی کشور می دانند.

 

جنوا

جنوا بندر اصلی ایتالیا است که در لیگوریا در ساحل شمال غربی ایتالیا واقع شده است. جنوا دارای یک آکواریوم مدرن و جذاب، یک منطقه بندری جالب، و یک مرکز تاریخی است که گفته می‌شود بزرگترین محله قرون وسطایی اروپا است، با کلیساها، کاخ‌ها و موزه‌های فراوان.

 

سفر با قطار در ایتالیا

سفر بین شهرهای بزرگ بهتر است با قطار انجام شود زیرا رانندگی در شهرهای ایتالیا ممکن است بسیار دشوار باشد و سیستم راه آهن گسترده ایتالیا نسبتاً ارزان است. اکثر مراکز شهرها برای پیاده روی مناسب هستند و بخش هایی از مراکز شهر به روی خودروهای بدون مجوز بسته است. شهرهای بزرگ ایتالیا معمولاً حمل و نقل عمومی خوبی نیز دارند. جهت خرید تیکت در اروپا کلیک کنید. 

 

 

 

 

 
معرفی کامل کشور ایتالیا | پویش تراول معرفی کامل کشور ایتالیا | پویش تراول

ارسال دیدگاه

Post comments
با کارشناسان ما در تماس باشید