به کشور هلند کوچک با فرهنگی بزرگ خوش آمدید! کشور هلند معروف به گل لاله و سرزمین آسیاب بادی در شمال غربی اروپا واقع شده است. این کشور از شرق با آلمان از جنوب با بلژیک و از طریق دریا با بریتانیا همسایگی دارد. در این مقاله به بررسی کشور هلند از جهات مختلف می پردازیم.

 

               

                 نگاه کلی به کشور هلند

 

 

پایتخت

آمستردام

زبان رسمی

هلندی

جمعیت

17,151,228

                                     واحد پول                                   

یورو

مساحت

41,543

 

نقشه و موقعیت جغرافیایی کشور هلند

کشور هلند در اروپای غربی قرار گرفته است و از سمت شرق با کشور آلمان از جنوب با بلژیک و از غرب با دریا و بریتانیا همسایه است. پایتخت هلند آمستردام می‌باشد اما بیشتر وزارتخانه ها و سفارت ها در شهر لاهه مستقر می‌باشند. همچنین بندر روتردام دومین شهر بزرگ کشور هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.

مساحت این کشور 41 هزار و 543 کیلومتر مربع می‌باشد و از لحاظ مساحت در میان کشور های جهان رتبه 131 را دارا است. این کشور بسیار کم ارتفاع و هموار است، به طوری که حدود ۲۶ درصد از مساحت آن و ۲۱ درصد از جمعیت آن در زمین‌هایی زیر سطح دریاهای آزاد زندگی می‌کنند. حدود ۵۰ درصد از سرزمین هلند نیز تنها یک متر بالاتر از سطح دریا جای گرفته ‌است. جغرافیای هلند اروپایی کمی عجیب است زیرا بیشتر قسمت‌های آن توسط مردم و خشک کردن مصنوعی از دریا باز پس گرفته شده  و با استفاده از خاک ریز های آب‌بند محافظت شده اند پس به همین دلیل از سطح دریا پایین‌تر است. علاوه بر هلند، اسپانیا نیز یکی از بهترین کشورهای اروپاییست که جهت دریافت اقامت دائم اسپانیا می‌توانید از کارشناسان پویش تراول مشاوره دریافت نمایید.

 

 

از جهت تراکم جمعیت، هلند در رده سی‌ام به عنوان پرتراکم‌ترین کشور روی زمین قرار دارد و بیشترین جمعیت کشور هلند ساکنین شهر ها می‌باشند. هلند را می‌توان از لحاظ جغرافیایی به دو قسمت تقسیم نمود، قسمتی زمین‌های کم ارتفاع و مسطح در غرب و شمال و قسمتی زمین‌های کمی مرتفع‌تر با تپه‌های کوچک در شرق و جنوب می‌باشند. در کل اکثر سطح کشور پست و مسطح است. فقط در منتهی‌الیه جنوب کشور هلند، در کوهپایه‌های کوهستان آردن، ارتفاع زمین مقداری افزایش می‌یابد.

بلندترین نقطه در قسمت اروپایی پادشاه هلند فالسربرخ با 332 متر ارتفاع از سطح دریا است و بلندترین نقطه در کل کشور هلند کوه سینری با 887 متر ارتفاع می‌باشد. و کوتاه‌ترین نقطه کشور پرنس الکساندر پولدر نام دارد که ۶/۷ متر از سطح آب دریا پایین تر است.

 

شهرها و تقسیمات کشوری هلند

 

استان

مرکز

درنته

آسن

فلیوولاند

لیلی‌استاد

فریس‌لاند

لیوواردن

خلدرلاند

آرنهم

خرونینگن

خرونینگن

لیمبورخ

ماستریخت

برابانت شمالی

سِرتوخِن‌بوس

هلند شمالی

هارلم

افریسل

زووله

هلند جنوبی

لاهه

اوترخت

اوترخت

زیلاند

میدل‌بورخ

 

پرچم کشور هلند و داستان تغییر رنگ پرچم!

تا اواخر قرن 16 میلادی ، هلند با نام هلند هابسبورگ و یا هلند اسپانیا زیر فرمان امپراتوری اسپانیا بود و جزئی از خاک امپراتوری هابسبورک اسپانیا بود. مردم پروتستان هلند که ازحکومت کاتولیک خود ناخرسند بودند، در سال ۱۵۶۸ میلادی بر ضد اسپانیا قیام و انقلابی به رهبری ویلیام خاموش انجام دادند.

جرقه و شروع این اتفاقات با گرفتن مالیات‌های بالای حکومت و پادشاه اسپانیا از مردم و همچنین با هدف مدرنیزه کردن کشور هلند صورت گرفت و در نهایت به سرانجام رسید. پرچم نارنجی،سفید و آبی که در بیشتر اسناد تاریخی به عنوان اولین پرچم هلند در نظر گرفته می شود به رنگ لباس افسران هلندی در سال 1574 اشاره دارد.

 

پرچم کشور هلند

 

چرا رنگ نارنجی از پرچم کشور هلند حذف شده است؟

اما تاکید اصلی بر استفاده از رنگ قرمز به جای رنگ نارنجی در پرچم هلند، به قرن هجدهم میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که پس از تسخیر هلند توسط فرانسوی‌ها، استفاده از پرچم دارای رنگ نارنجی ممنوع شد و تنها پرچم قرمز، سفید و آبی به عنوان پرچم مجاز در نظر گرفته شد. اما پس از آن هلند در سال 1813 دوباره استقلال خود را به دست آورد و با ورود پادشاه نارنجی،دوباره مردم شروع به استفاده از رنگ نارنجی کردند و گاهی روبان نارنجی را در بالای پرچم به نشانه وفاداری بر افراشته می‌کردند.

و یا حتی گاهی پرچم نارنجی را به تنهایی بر می‌افراشتند در ابتدای آغاز جنگ جهانی دوم، پرچم نارنجی رنگ کشور هلند دوباره در نواحی‌ای از این کشور برافراشته شد. برخی از اعتقاد داشتند که نارنجی، سفید و آبی رنگ های واقعی پرچم هلند هستند. برای اتمام این اختلافات و همچنین  یکپارچه‌سازی رنگ پرچم در تاریخ 19 فوریه سال 1937 ملکه ویلهلمینای در یک فرمان رسمی اعلام کرد:

“رنگ پرچم پادشاهی هلند قرمز، سفید و آبی است”

 

سرود ملی کشور هلند

آیا تا به حال سرود ملی کشور هلند یا ویلهملوس را شنیده اید؟ این سرود قدیمی‌ترین سرود میهن‌پرستی و ملی در جهان به شمار می‌رود.به همین دلیل درک این سرود کار آسانی نیست زیرا سرشار از کلمات پیچیده است.این سرود پانزده بیتی است اما عمدتا بیت اول و بیت ششم خوانده می‌شود..تاریخچه سرود ویلهلموس به مبارزات مردم هلند برای به استقلال رسیدن از اسپانیای هابسبورگ برمی‌گردد و محتوای آن به زندگی و نبرد ویلیام خاموش با فلیپه دوم، پادشاه اسپانیا و دلایل این مبارزه اشاره دارد.

حال به سراغ این می‌رویم تا بفهمیم چرا نام پادشاه اسپانیا در سرود ملی هلند وجود دارد؟

 

تاریخچه سرود ملی کشور هلند

این سرود از دیدگاه ویلیام نوشته شده است و به صورت گفت و گوی اول شخص مفرد است و تلاش او برای وفادار ماندن به پادشاه اسپانیایی است. مدتی طول کشید تا ویلهلموس رسماً به سرود ملی کشور هلند هلند تبدیل شود.

اشعار آن در آغاز جنگ هشتاد ساله (1568-1648) نوشته شده است، همچنین به عنوان جنگ هلندی شناخته می‌شود. از استقلال بنابراین، سرود هلند، داستان ویلم ون اورانجه ("ویلیام نارنجی") و مبارزه او با پادشاه اسپانیا برای به دست آوردن استقلال برای هلند را روایت می کند.

مدتی طول کشید تا هت ویلهلموس رسماً به سرود ملی هلند تبدیل شود. در آغاز قرن نوزدهم، این آهنگ عمدتاً توسط طرفداران خانواده سلطنتی هلند خوانده می‌شد. با این حال، آنها در این دوره محبوبیت خاصی نداشتند. بنابراین، هنگامی که ویلهلموس سرود رسمی ملی هلند در سال 1932 شد، اعتراضاتی صورت گرفت.

در طول اشغال نازی‌ها در جنگ جهانی دوم، سرود ملی کشور هلند دوباره محبوبیت یافت. این آهنگ پیروزی به عنوان راهی برای بیان غرور و همبستگی ملی هلند بود. به دلیل ماهیت قدیمی سرود هلند، همه هلندی ها کلمات را نمی دانند یا معنی آن را درک نمی‌کنند. همچنین ممکن است متوجه شوید، حتی در نسخه هلندی معاصر، برخی از کلمات به گونه ای تغییر کرده‌اند که با ریتم یا قافیه مطابقت داشته باشند.

 

متن سرود ملی کشور هلند به همراه برگردان فارسی

 

برگردان فارسی

متن هلندی

 

 

1)ویلیام ناساو،

من هستم، از تبار ژرمن،

وفادار به میهن،

می‌مانم تا به مرگ.

شاهزاده اورانژ،

منم، آزاد، بی‌هراس؛ و پادشاه اسپانیا را،

همیشه محترم داشته‌ام.

Wilhelmus van Nassouwe
ben ik, van Duitsen bloed,
den vaderland getrouwe
blijf ik tot in den dood.
Een Prinse van Oranje
ben ik, vrij, onverveerd,
den Koning van Hispanje
heb ik altijd geëerd.

 

برگردان فارسی

متن هلندی

 

 

6) سپر و تکیه‌گاه من
تو هستی ای ایزد منان.
توکل من به توست.
مرا دیگر هرگز تنها نگذار.
بگذار تا پارسا بمانم
و خدمتگزار تو برای همیشه؛ و ستمی که قلبم را آزرده،
شکست دهم.

Mijn schild ende betrouwen
zijt Gij, o God mijn Heer,
op U zo wil ik bouwen,
Verlaat mij nimmermeer.
Dat ik doch vroom mag blijven,
uw dienaar t'aller stond,
de tirannie verdrijven
die mij mijn hart doorwondt.

 

 

مردم کشور هلند

کشور هلند با جمعیت 17میلیون و 530 هزار نفر دارای مردم باز، خوش‌برخورد و مهمان‌نوازی است؛ هلندی‌ها اغلب به صراحت و عمل‌گرایی شهرت دارند. مردم کشور هلند برای صداقت ارزش بالایی قائل می‌باشند و دوست دارند تا به صورت مستقیم و بدون فریب با یکدیگر در ارتباط باشند. آن ها با تعارفات آشنایی ندارند پس ممکن است آن را بی احترامی و صادق نبودن تلقی کنند. پس به ندرت یافت می شود که یک فرد از کشور هلند به شما بگوید که رنگ جدید موهای شما خوب یا خیلی خوب است در صورتی که واقعا اینطور نباشد و حتی امکان دارد که به شما بگویند "نه این رنگ موی جدید خوب نیست".

هلندی‌ها همچنین بر متواضع بودن و خود را برتر ندیدن تاکیید ویژه ای دارند. آن ها معتقدند که فردا روزی متفاوت از امروز است و ممکن است موقعیت و شرایط شغلی و اجتماعی افراد تغییر کنند. این ویژگی باعث می شود تا افراد با موقعیت های متفاوت از هم، به یکدیگر نزدیک شوند.

هلندی‌ها اگر بتوانند یک محصول خوب و عالی را با قیمت کمتر داشته باشند، پول خود را برای خرید یک محصول برند هدر نخواهند داد و حتی ممکن است خود فروشنده محصولاتی با قیمت پایین‌تر را به شما پیشنهاد دهد.

فرهنگ مردم کشور هلند نیز بیشتر بر فردگرایی و اتکا به خود تاکید دارد. طبق تجربه افرادی که مدت زمان زیادی در هلند زندگی کرده‌اند؛ کودکان از ابتدا خودمختاری و مستقل بودن را یاد می‌گیرند و اکثرا در سنین نوجوانی از خانواده مستقل می‌شوند و زندگی خود را می‌سازند. این خودمختاری در دیگر کارها نیز مشهود است. آن‌ها اعتقاد دارند که اگر کاری را می‌توانید خودتان انجام بدهید چرا آن را به دیگران بسپارید؟ آن‌ها مردمی با صبر بالا و منعطف هستند و در کارآفرینی و نوآوری خلاقیت و تلاش زیادی دارند. در کل می‌توان گفت دوست داشتن صلح و دوستی، مهمان نوازی، شوخ طبعی و پر تلاش بودن  از خصوصیات مردم کشور هلند است.

 

مردم کشور هلند

 

زبان مردم کشور هلند

زبان هلندی ،زبان مردم هلند است و زبانی از شاخه ژرمنی و از زیر مجموعه‌های زبان های هندو اروپایی با ریشه لاتین است. در این زبان علاوه بر ژرمن و آلمانی کلماتی از فرانسوی و آلمانی نیز به چشم می‌خورد. همچنین زبان هلندی از زبان های رسمی کشور بلژیک نیز هست. البته زبان هلندی بلژیک را زبان فلندری می‌نامند. پس این زبان تنها در کشور هلند استفاده نمی‌شود بلکه در مناطقی از شمال بلژیک و چندین کشور دیگر نیز کاربرد دارد و به رسمیت نیز شناخته می‌شود. تنها مورد استثنا در کشور هلند، استان فریسلاند است که در آن زبان فریزی رواج دارد.حوزه گسترش زبان هلندی را می‌توان در سورینام(کشوری در آمریکای جنوبی) و جمهوری آفریقای جنوبی نیز یافت کرد که به عنوان زبان اداری این کشور ها نیز استفاده می‌شود.

 

دین مردم کشور هلند

ساختار اجتماعی کشور هلند به شیوه ای پایه‌گذاری شده است که آزادی در مذهب را پوشش می‌دهد.به همین دلیل بیش از 55% افراد 15 سال به بالای هلند مذهبی نیستند. در سال 2020، 20 درصد از جمعیت کشور هلند متعلق به کلیسای کاتولیک، 14 درصد پروتستان، 5 درصد مسلمان و 5 درصد متعلق به یک گروه مذهبی دیگر بودند.

 

دین مردم کشور هلند چیست؟

 

اقتصاد کشور هلند

اقتصاد هلند در سال 2020 به عنوان پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص ملی بوده است. تولید ناخالص ملی مهم‌ترین عامل برای در نظر گرفتن رشد و مطالعه اقتصادی کشور است. طبق آخرین آمارها در مورد کشور هلند، بخش کشاورزی 1.6 درصد، بخش صنعتی 17.9 درصد و بخش خدمات 70.2 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شوند.

 

کشاورزی و دامداری کشور هلند

همانطور که در ابتدا گفته شد یکی از القاب هلند کشور گل است. اغلب و عموم مردم نیز هلند را با این لقب می‌شناسند. صادرات گل یکی از زیر مجموعه های اقتصاد هلند است؛ هلند روزانه تعداد زیادی گل به نقاط جهان صادر می‌کند و در این زمینه مقام اول در جهان است. همچنین اصلاحات و تغییرات ژنتیکی در گل ها و درختان و حتی در حیوانات باعث شده تا بازدهی این بخش بالاتر برود و حتی با اصلاحات ژنتیکی یک گاو چندین برابر یک گاو معمولی شیر دهد.

 

صنعت در اقتصاد کشور هلند

مهم‌ترین صنایع کشور هلند که باعث گردش اقتصادی در این کشور شده‌اند عبارت‌اند از: ماشین سازی، صنایع کشاورزی، مواد و مصالح ساختمانی، ماهیگیری، مواد شیمیایی ، صنایع فلزی و تجهیزات الکترونیکی می‌باشند. توسعه صنعتی در سال 1870 در این کشور آغاز شد و حتی در رکود صنعتی در سال 1930 همچنان در حال رشد و پیشرفت بود. هلند در حدود 25% از گاز جهان را نیز داراست.

 

خدمات در کشور هلند

در حال حاضر صنعت خدمات به صورت تقریبی هفت دهم نیروی کار و در حدود دو سوم تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. گردشگری نقش چشمگیری در اقتصاد این کشور ایفا می کند. بیشترین توریست های کشور زیبای هلند آلمانی ها، بریتانیایی ها، آمریکایی ها و بلژیکی ها می باشند.

 

حمل و نقل در کشور هلند

همانطور که انتظار می‌رود سیستم حمل و نقل هلند یکی از به روز ترین و مدرن‌ترین و همچنین مطمئن‌ترین حمل و نقل ها در جهان است.حمل و نقل عمومی این کشور شامل قطار ،اتوبوس،تاکسی و همچنین دوچرخه است. در ادامه به برسی جداگانه هر یک از وسایل نقلیه در هلند می‌پردازیم.

 

قطار و حمل و نقل  ریلی

حمل و نقل ریلی کشور هلند یکی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های ریلی در دنیا است. در هلند 2 نوع  قطار سریع‌السیر وجود دارند که  Fyra و NS Hispeed نامیده می‌شوند که مسیر آنها از روتردام تا آمستردام ادامه دارد.در این کشور ساعت برای حمل و نقل معنی ندارد و شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز با  استفاده از قطار های شب‌رو به راحتی و سادگی جابجا شوید. هنمچنین مترو و تراموا گزینه مناسبی برای کاهش هزینه ها در کشور هلند است.

 

دوچرخه

همانطور که می دانید مردم کشور هلند به استفاده از حمل و نقل پاک بسیار اهمیت می‌دهند و در این باره احساس مسئولیت می‌کنند،در نتیجه استفاده از دوچرخه در هلند رایج است.از این رو مسیر های زیادی برای عبور و مرور دوچرخه‌ها در شهر قرار دارد و مکان‌هایی نیز برای کرایه دوچرخه به مردم وجود دارند.

 

حمل و نقل در کشور هلند

 

اتوبوس و تاکسی

یکی دیگر از وسایل نقلیه در کشور هلند تاکسی و اتوبوس است، اتوبوس ها در مقایسه با تاکسی هزینه کمتری دارند و نقاط زیادی از شهر را برای راحتی دسترسی تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

سلامت در هلند

همانطور که انتظار می‌رود کشور هلند در خدمات بهداشت و درمان نیز از استانداردهای بالایی برخوردار است. در هلند بیمه‌های دولتی و خصوصی‌ وجود دارند که روند درمان و سلامت را پوشش می‌دهند. هلند جزو ده کشوری است که تا سقف 4000 دلار برای پرداخت بیمه را پوشش می دهند. در هلند اولین قدم مراجعه به پزشک عمومی است و پس از آن پزشک عمومی خانواده، شما را به متخصص ارجاع می‌دهد.

 

تحصیلات در هلند

کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی است که دارای ایده‌آل و سطح بالایی برای تحصیل است. نظام تحصیلی هلند، نظامی پیشرو در آموزش و پرورش است. آموزش و تحصیلات در کشور هلند تا سن 18 سالگی و اتمام تحصیلات متوسطه اجباری و رایگان است. در مدارس کشور هلند بر خلاقیت و کارآفرینی و همچنان بر کارهای گروهی تاکید می‌شود. همچنین رویکرد تحصیلی در این کشور با تاکید بر کار عملی است، در این مدارس دانش آموزان برای مواجه شدن با چالش‌ها و موقعیت‌های واقعی زندگی آشنا می‌شوند. در اکثریت مدارس هلند زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود و زبان های دیگر نیز برای آموزش به دانش‌آموزان مشتاق وجود دارد.

در سیستم دانشگاهی کشور هلند دو رویکرد برای آموزش وجود دارند: آموزش فنی و حرفه ای و آموزش دانشگاهی. در آموزش فنی دانشجویان مهارت های عملی و تخصصی خود را در مورد مباحث افزایش می‌دهند. این آموزش ها در حدود دو تا چهار سال زمان می‌برد و در مدارس فنی حرفه ای برگزار می‌شود. هلند دارای در حدود 100 سیستم دانشگاهی می‌باشد که برنامه های مختلف و متنوعی را در مقاطع مختلف ارائه می‌دهند. این آموزش ها معمولا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

 

ورزش و تفریحات در کشور هلند

فوتبال ورزش اصلی و اولین ورزش مورد علاقه هلند می‌باشد و در مقام دوم تنیس ورزش مورد علاقه مردم هلند است. در مقام سوم ورزش گلف جزو محبوب ترین ورزش‌ها در کشور هلند است و همچنین می‌توان دریافت که در هر سه ورزش‌ها، هلند مقام‌های بالایی را دریافت کرده است. ورزش ژیمناستیک به عنوان ورزش مورد علاقه بانوان در هلند در رتبه چهارم قرار دارد. پس از آن هاکی روی چمن ورزشی محبوب در هلند است که همچنین تاریخچه ای دیرینه در هلند دارد. سوارکاری با اسب در رتبه ششم محبوب‌ترین ورزش ها در هلند قرار دارد. کشور هلند خود ابداع کننده ورزشی به نام کورفبال است که ساختاری جالب و متفاوت دارد.

کلام آخر درباره کشور هلند

به صورت کلی می توان گفت شما در این کشور هیچ وقت کسل نمی‌شوید و شهر برایتان خسته کننده نمی‌شود. همچنین بازدید از جاذبه های شهر هلند مثل: کانال های آبی ،باغ کونکهاف، آسیاب های بادی، موزه های فراوان و غنی و کنسرت های خیابانی، برخورداری از بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی، سیستم درمانی جامع و کشوری مدرن و به روز باعث می شود تا کشور هلند به یکی از بهترین مقاصد برای سفر و زندگی تبدیل شود.

از 0 رای
0
کشور هلند کجاست؟ معرفی کشور گل لاله و سرزمین آسیاب‌های‌ بادی کشور هلند کجاست؟ معرفی کشور گل لاله و سرزمین آسیاب‌های‌ بادی

ارسال دیدگاه

Post comments
با کارشناسان ما در تماس باشید